plugin

רשימת תוספים שכדאי להכיר

המון פעמים אני נשאלת לגבי תוספים. בדרך כלל שואלים אותי איזה תוספים אני מתקינה בכל אתר. האמת שרשימת התוספים שאני מתקינה בכל אתר היא מאוד מצומצמת (בין השאר מהסיבה שחברת האחסון שאני עובדת איתה לוקחת אחריות על נושא האבטחה, מהירות האתר, והגיבוים). ובכל מקרה יש לי רשימת תוספים שאני משתמשת בהם לא מעט. לא. לא בכל אתר. בכל אתר אני שוקלת מה צריך. אבל זו רשימה ששווה להכיר. מוזמנים להוסיף בתגובות אם יש משהו ששכחתי או שכדאי להוסיף.

אבל לפני כן - ארבע הערות על תוספים:

  1. מה שאפשר לעשות בלי תוסף – עדיף.
  2. יש כל כך הרבה תוספים. כמעט לכל דבר ולרוב יותר מאחד. לא את כולם אנחנו צריכים אבל כשאנחנו צריכים משהו, שווה לבדוק אם יש תוסף שעושה בדיוק את זה.
  3. כמה תוספים זה סביר שיהיו באתר? התשובה היא תלוי. תלוי איזה ומה הם עושים. יש תבניות שבאות עם 10 תוספים שמשלימים את התבנית כך שמראש נתחיל מ 10 אז לא בהכרח שצריך להבהל. אלו 10 תוספים מאותו בית יוצר וסביר שהם יודעים לנגן יפה ביחד.
  4. תוספים חופפים או לא פעילים כדאי לכבות ואף למחוק

ועכשיו – רשימת התוספים (לאו דווקא בסדר החשיבות שלהם)

תוספים לשימוש בתהליך הבניה

1. אלמנטור ואלמנטור פרו

אלמנטור פרץ לחיינו בסערה לפני בערך שנתיים. תחילה הוא הוצג כבונה עמודים נוח לשימוש (וכזה הוא נשאר עד היום בגרסה החינמית שלנו) אבל מהר מאוד יצאה גרסת הפרו שכולל למעשה "בונה תבניות". אלמנטור ממשיך להתפתח בקצב מטורף ומשנה למעשה את עולם הוורדפרס בצורה משמעותית מאוד.

הערה: את אלמנטור ניתן היה לשים גם בקבוצה של תוספים שמשפרים את ממשק הניהול. יש לקוחות שיהנו מהגמישות שהוא נותן (בזמן שאחרים זקוקים לממשק קשיח ופשוט יותר)

2. יבוא יצוא הגדרות התאמה אישית של תבנית

תוסף זה מאפשר לנו לייצא את הגדרות ההתאמה האישית של התבנית ולייבא לאחר מכן באתר אחר או באותו אתר במקרה שהחלפנו מתבנית אם לבת או להפך

3. יצור צלמיות מחדש

תוסף Regenerate thumbnails מאפשר לנו ליצור מחדש את כל התמונות המוקטנות. התוסף שימושי במיוחד במקרה של שינוי הגדרות הצלמיות (תחת הגדרות -> מדיה)

4. Post type switcher

תוסף המאפשר להפוך עמוד לפוסט ולהפך וכד'. מאפשר גם שינוי מ/ל CPT

5. מצב תחזוקה maintenance mode

תוספים בקטגוריה זו יאפשרו לכם להציג הודעה שהאתר נמצא במצב תחזוקה ולמנוע מגולשים לבקר בהם בנתיים. חלקם מאפשרים לעצב את עמוד ההודעה.

6. SMTP

תוסף SMTP יכול לסייע במקרה שפניות מהאתר מגיעות לספאם או מסומנות על ידי גימייל כחשודות. תוסף SMTP יגרום לשליחה מתוך חשבון האימייל האמיתי שלכם.

7. ACF

תוסף המאפשר ליצור שדות מיוחדים מותאמים אישית. שימושי מאוד לתכנון ובניית ממשק ניהול ידידותי למשתמש

8. CPT

תוסף המאפשר ליצור סוגי פוסטים מותאמים אישית. שימושי מאוד לתכנון ובניית ממשק ניהול ידידותי למשתמש

9. simple 301 redirection

טיפול בהפניות 301 הוא הכרחי אם אתם בונים ללקוח שיש לו אתר, אתר חדש שיחליף את הישן. תוסף זה (ודומיו) יאפשרו לכם לבצע את ההפניות מתוך ממשק הניהול ובקלות

תוספים לשיפור ממשק הניהול

10. crop thumbnails

קרה לכם פעם שהעלתם תמונות לגלריה ובתצוגה הממוזערת קיבלתם אדם ללא ראש או משאית ללא קבינה?הסיבה לכך היא כמובן שחיתוך צלמיות אוטומטי לוקח את מרכז התמונה. התוסף הזה מאפשר חיתוך צלמיות בהתערבות שלנו. 

11. תוספים לארגון תיקית המדיה

12. תוסף הקטנת תמונות אוטומטית בהעלאה

למטרה זו (כמו לעוד מטרות) יש יותר מתוסף אחד. אני נוהגת להשתמש ב https://wordpress.org/plugins/imagify/

התוסף מאפשר לבחור את רמת ההקטנה והאם התמונות המקוריות ישמרו או לא (אם רוצים לשפר זמן טעינה אבל אין בעיה של מקום באחסון אז אפשר לשמור את התמונות בגודל המקורי)

התוסף מצריך הרשמה ורכישת מנוי חד פעמי לפי נפח/כמות תמונות או מנוי חודשי

13.ארגון סדר הפוסטים post order

באתרים רבים סדר הפוסטים נגזר מתאריך הפרסום שלהם וכדי לשלוט בסדר הפרסום אנשים משנים את תאריך הפרסום. במקומות רבים (בקוד בוודאי אבל גם באלמנטור למשל) ניתן לקבוע שהפוסטים יוצגו לפי סדר הא-ב של השמות שלהם או לפי הסדר שלהם בממשק הניהול (menu order). הגדרה כזו בשילוב תוסף לשליטה בסדר הפוסטים יחסוך את הצורך לשחק עם התאריכים. ניתן יהיה לגרור פוסטים וכך לקבוע את הסדר שלהם.

14. שכפול פוסטים

תוסף שמאפשר לשכפל פוסטים, עמודים וכל סוג תוכן אחר (טמפלטים של אלמנטור למשל). 

תוספים להרחבת יכולות האתר

15. יוסט SEO

תוסף יוסט SEO לגמרי ראוי לפוסט  בפני עצמו (אחד לפחות). ובכל מקרה מדובר בתוסף שמסייע לכם לשלוט בנראות העמוד שלהם במנועי החיפוש וברשתות החברתיות, נותן לכם אנליזות איך הוא ביחס למילות חיפוש שאתם בוחרים ומסייע לשיפור התוכן לטובת קידום, מייצר מפת אתר, מוסיף ווידגט פרורי לחם לאלמנטור ועוד ועוד.

יוסט SEO הוא בין התוספים הבודדים שאני מתקינה בכל אתר.

16. סרגל נגישות (נגישות בקליק)

סרגל הנגישות הינו תוסף מבית היוצר שהביא לנו אחר כך את האלמנטור.כשמו כן הוא, מוסיף לנו לאתר סרגל נגישות. כדאי וראוי לשלב אותו באתרים רק אל תשלו את עצמכם שהוא הופך את האתר לנגיש על פי כל דרישות החוק.

מומלץ להתקין בכל אתר.

17. שמירת לידים

תוספים המאפשרים לשמור שמירת פניות שהתקבלו בטפסי האתר. מלבד המייל הנשלח, הנתונים ירשמו גם בבסיס הנתונים וניתן יהיה לייצא אותם כקובץ אקסל. 

מומלץ להתקין בכל אתר.

18. ריבוי שפות

שני התוספים הנפוצים ביותר למטרה זו הם WPML ו POLYLANG

POLYLANG הוא חינמי ו WPML הוא בתשלום

באתר יחסית אפשר להסתפק ב POLYLANG, באתרים מורכבים יותר WPML יכול לתת מענה שלם יותר אם כי הוא כבד מעט

19. תוסף למסחר (חנויות) woocommerce

תוסף woocommerce מתוחזק על ידי חברת אוטומטיק (שלקחה חסות גם על מערכת וורדפרס כולה). יש לו כמה וכמה הרחבות והוא הפופולרי ביותר לניהול חנויות

20. תוסף לאתרי קורסים learndesh

תוסף שיהפוך את האתר שלכם לאתר קורסים. יש לו התממשקות לווקומרס לצורך מכירה.

21. ניהול משתמשים

בקטגוריית תוספי ניהול משתמשים יש כמה וכמה שחקנים. חלקם מאפשרים יצירה של משתמים והגדרת החוקים/הרשאות (role) שלהם. חלקם יעזרו לכם ליצור אזורים סגורים למנויים.

תוספי תחזוקה

22. האצת האתר / קאש

קאש בעברית זה מטמון. הרעיון הוא שאתר יכול לעלות לאט כי צריך להביא הרבה מידע מהשרת. הרבה תמונות, הרבה קבצים… קאש הכוונה שחלק מהקבצים ישמרו על מחשב הגולש ולא תהיה פניה לשרת בכל פעם שצריך לעשות בהם שימוש.

23. אבטחה

ישנם תוספים רבים שמשפרים את אבטחת האתר. בין השאר על ידי הגבלת מספר נסיונות הכניסה, שינוי כתובת הכניסה מ wp_admin למשהו אחר ועוד ועוד

24. גיבויים

updrft plus הוא תוסף חינמי שיאפשר לכם להגדיר גיבוי אוטומטי מתוזמן של האתר שלכם. באפשרותכם לבחור לאן הגיבוי ישלח. למשל לחשבון הדרייב שלכם.

 

המלצה חשובה לגבי תוספי גיבוי – מידי פעם תבדקו את הגיבוי עצמו. תנסו לראות שהוא הגיע שלם ושניתן לשחזר ממנו זאת על מנת למנוע מפח נפש ביום פקודה.

25. טיפול בתגובות זבל

התוסף הכי מוכר למטרה זו הוא אקיסמנט שגם מותקן אוטמטית בכל התקנת וורדפרס. אלא שאקיסמנט הינו חינמי רק לשימוש אישי וכאשר מדובר באתר לשימוש מסחרי אתם אמורים לשלם עליו.

התוסף הבא הוא חינמי ומנסיוני הוא גם עושה את העבודה.

 

תהיו חברתיים. שתפו...

כתיבת תגובה